18 Ocak 2019 Cuma

HATUNOĞLU GÜVEN TAZELEDİ

EHLİ SÜNNET PROTESTANLAŞIYOR MU?

Allah'ın Adıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Ehli Sünnet camiası arasında uzun süre gündemi işgal edecek bir tartışmanın ilk adımını atarak Din hakkında yeni bir sürecin konuşulmasının fitilini ateşlemiş oldu.

04 Mayıs 2018 Cuma 15:05
Bu haber 200 kez okundu
EHLİ SÜNNET PROTESTANLAŞIYOR MU? Allah'ın Adıyla
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Ehli Sünnet camiası arasında uzun süre gündemi işgal edecek bir tartışmanın ilk adımını atarak Din hakkında yeni bir sürecin konuşulmasının fitilini ateşlemiş oldu.
Layik bir idareye sahip  ülkenin  İslam anlayışının toplumun sorunlarını çözemediği aşikardır. Toplumun ekonomik, hukuk, kültürel, ahlaki sorunları çözecek öğretilerinin sunulamadığını ulema ve ümera bilmektedir. 
İslam'ın toplumun siyasi, ekonomik, kültürel ve hukuki sorunlarını çözecek dini öğretileri sunmak için çaba gösterilmesi gerektiğini savunan da yok zaten.
Peki asıl mesele nedir? Neden İslam'ın güncellenmesi gerektiği dillendiriliyor? İslam'da neyin güncellenmesi ve kimin için güncellenmesi gerekiyor? Türkiye'de İslam hukuku işlemiyorken güncellenme kimin işine yarayacaktır, vb soruların gerçek cevabı verilmesi gerekir.
Laik bir devlette bir cumhurbaşkanının İslam'da güncellemeyi gündeme getirmesi düşündürücü değil midir?
Çünkü laik bir devletin hukuk sistemi; Batı hukukudur, İslam hukukuna dayalı değildir; ceza hukuku aile hukuku gibi dallar İslami kurallara göre belirlenmiyorken, neden İslam'ın güncellemesine ihtiyaç duyulsun ki?
Eğitim-öğretim müfredatının  Kur'an ve sünnet kaynaklı olmadığı biliniyor ve tamamen batı kültürünün ürünleri ithal edilip uygulanırken İslam'ın eğitim-öğretim alanındaki öğretilerinde neden güncellemeye ihtiyaç duyulsun?
Ekonomi, uluslararası liberal ekonomi kanunlarına uygun bir şekilde işliyorken İslam'ın iktisadi alanda öğretilerini güncelleme kimin işine yarayacak?  
Ticaret, alış-veriş kanun ve kurallarını liberal ekonomi kanunları belirlerken İslam'ın muamelattaki hükümler kimin için güncellenecek?

Kısacası ibadet dışında insan hayatının hiç bir alanına İslam ahkamı hakim değilken ve her alanını yönlendiren yasaları beşer kaynaklı laik, hukuk sistemi belirlerken İslam'ı güncellemenin manası nedir?
Zira Laik bir devlet modelinde “devlet fıkhına“ ihtiyacınız yok, o zaman ahkamın güncelleşmesini neden istiyorsunuz?
İslam devleti olmayan bir ülkede iktidarda siyasi güç İslam'da güncelleme istiyorsa bunun arkasında başka bir plan var demektir?
Ehli Sünnet güncellenmeyle Protestanlaşıyor mu?
Halkı Müslüman bir toplum olan Türkiye'de henüz İslam ahkamının eserleri görülmektedir. Toplum tamamen laikleştirilemedi. İslam hukuku kamusal alanda olmasa da aile ve bireysel hayatta kendini hissettirmektedir.
İslam ahkamı, laik bir sistemde beşeri hukukun uygulanmasına karşıdır; Müslüman halk asırlardır İslam devleti olmasa da İslam ahkamı kültürüyle yaşamıştır. Şimdi beşeri hukukun uygulanmasında İslam ahkamının kalıntıları bile engel oluşturuyor. Örneğin: Zina İslam hukukunda haramdır ama “zina suç mudur, değil midir?“ sorun oluşturuyor. 

İslam hukukuna göre suçtur ve cezası bellidir ama beşeri hukuka göre suç değildir, haram olup olmaması da beşeri hukuku ilgilendirmiyor. Böylece genelevlerin ve benzeri merkezlerin çalıştırılması tamamen yasaldır.
Diğer bir örnek : “Baliğ olmuş ama 18 yaşından küçük bir kız evlenebilir mi?“ İslam hukuku diyor evlenebilir, medeni hukuk diyor evlenemez, bu suçtur ve zorla evlendirme olarak algılanmalıdır.
Diğer bir örnek: Eşler arasında şiddete sebep olan evdeki hukuksuzluk nasıl çözülecektir? Evli eşler arasında hangi hukuk uygulanacaktır; İslam hukuku mu, medeni hukuk mu? Örneğin; Evde müdüriyet ve yönetim kimin yetkisindedir? İslam hukuku “erkeğin yetkisinde“ derken medeni hukuk “eşittirler“ diyor.
Diğer bir örnek ekonomik bağımsızlığını sağlamak isteyen kadın çalışmak istiyor ama erkek “bütün masraflarını ben karşılayacağım“ diyerek izin vermiyor. İslam hukukuna göre “karar vermek erkeğin elindedir“ ama medeni hukuka göre “kadın serbesttir, istediğini yapabilir“.

Bu gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür. Bu gibi yerlerde İslam hukuku ile beşeri hukuk çelişiyor. Bu çelişki nasıl çözülecektir? Ya mevcut hukuku değiştirip ülke hukuk sistemini İslam'a göre  veya İslam hukukunu beşeri hukuka göre güncelleyip düzenleyeceksiniz.
İşte Sn. Cumhurbaşkanı ikinci yolu seçiyor ve bunu İslam'da güncelleme olarak dillendiriyor. Böylece beşeri hukukun önündeki bu engeller kalkmış olacak ve toplum tamamen beşeri hukuka göre dizayn edilmiş olacaktır. Daha önemli olan ise şudur; bu güncelleme “ümeranın“ emriyle “ulemaya“ yaptırılmak isteniyor.inandığın gibi yaşamazsan yaşandığın gibi inanmağa  başlarsın Eski cumhurbaşkanlarından Demirel ne demişti Kur”an da 80 ayet çıkartılsa hiç sorun kalmaz.
Peki bunun sonucu ne olur sizce?
Selam bilgi ve dua  ile.
 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV