16 Temmuz 2020 Perşembe

SİVRİSİNEK TURİZMİ VURDU

GEVAŞ MESLEK YÜKSEKOKULU'NU GÖREN VAR MI?

Bana sorarlarsa; “Evet MYO var, ismini duydum ama nerde olduğunu bilmiyorum.”

27 Aralık 2019 Cuma 13:21
Bu haber 10798 kez okundu
GEVAŞ MESLEK YÜKSEKOKULU'NU GÖREN VAR MI?
 

 Sevgili Dostlar; 
Yıllardır ilçenin sorunlarını, güzelliklerini, yaşayan insanının umutlarını gazeteniz Gevaş Sesi Gazetesi'nde ve bağlı bulunan www.gevassesi.com'da, ayrıca sosyal medya sayfalarında dile getirmeye çalışıyorum. Bu ne birilerinin zorlamasıyla ne de telkinleriyle oluyor. Bu yazılar ancak Gevaş sevdasıyla ifade edilebilir. Bu sevda olmasa hangi kelimelerle ve nasıl ifade edilebilir Gevaş tek başına.

Geriye dönüp baktığımda bu ilçenin yığınla sorununu, birçok güzelliğini ve sıcak, sevecen ve saf insanın umutlarını harekete geçirecek birçok konuyu dile getirdiğimi fark ettim. Bazen eğitim, bazen spor, bazen siyaset, bazen işsizlik, bazen sosyal ve kültürel alanlarda yazmışım. Ama en çok da güzelliklerini; Akdamar Adasını, Van Gölünü, İzzeddin Şir Camii'ni, Halime Hatun Kümbeti ve Selçuklu Mezarlığı'nı, Artos Dağı'nı, Abalı Kayak Merkezi'ni ve turistik yerleri anlatıp durmuşum. Günümüze gelindiğinde Gevaş'ın güzelliğiyle orada sessiz sedasız durduğunu, sorunlar noktasında değişen bir şeyin olmadığını hatta sorunların artarak devam ettiğini görmek insana acı veriyor. 
Sorunlar duruyor diye yazmayacak değiliz. Yaşadığım sürece ilçemizi anlatmaya devam edeceğim. 

Belirli mesleklere yönelik ara insan gücü yetiştirmeyi amaçlayan meslek yüksekokulları, dört yarıyıllık eğitim-öğretim sürdüren bir yükseköğretim kurumudur. Genellikle sadece eğitim işlevi ile ele alınan meslek yüksekokullarının oysa üstlendiği başka toplumsal işlev ve sorumluluklar da bulunmaktadır. Özellikle taşrada yer alan meslek yüksekokulları, küçük yerleşim birimlerinin toplumsal, ekonomik ve kültürel gelişimine önemli katkılar sağlayabilmektedir. Aynı zamanda diğer yerel güçlerle oluşturacağı işbirliği ve koordinasyonla, halkın aydınlatılmasına, yerel demokrasinin gelişmesine ve yerelleşmenin gerçekleştirilmesine önemli katkılarda bulunabilmektedir. Meslek yüksek okullarının sözünü ettiğimiz toplumsal işlevlerini yerine getirebilmesi için, iç ve dış çevresi ile planlı, sürekli ve sağlıklı iletişim kurması; saygın, güvenilir ve olumlu bir kurumsal imaj yaratması zorunludur. Asıl amacının üniversite kapılarında yığınları önlemenin dışında gerçek anlamda sanayinin ihtiyacı olan ara kademe teknik elemanlarının öğretimini gerçekleştirmek olmasına rağmen bence en önemli amacı bir yöreye eğitsel, kültürel ve ekonomik olarak katkı sağlamasıdır. Zaten günümüzde özellikle yüksekokulların ilçelerde kurulma amaçları da bu nedenledir. 
Oysaki 1995-1996 yılları arasında Gevaş'ta kurulan Gevaş Meslek Yüksek Okulu, hem ilçeye hem de ilçe halkına uzak kaldı. Tarımdan turizme, hayvancılıktan sanayiye maddi manevi katkı sağlayamayan Gevaş MYO, dolayısıyla esnafın ve halkın beklentilerine de cevap veremedi. İlçeyle adeta kopuk yaşayan MYO'nun yönetimini ve akademisyenlerini tanıyan var mı?
 Zaman zaman protokolün dışında okul idarecilerini görmek adeta imkansız. Kaç öğretim görevlisi var, bunları bilen ve tanıyan var mı?
Hangi bölümler ve bu bölümlerde okuyan kaç öğrenci var?
Yurtlarından okula okullarından yurda mekik dokuyan öğrencileri ilçede gören, ya da alışveriş yaptıklarına şahit olan var mı?
Esnafa, tarıma, turizme vs..vs. katkısı olmayan MYO, bu güne kadar ilçede ne tür etkinlikler yaptı?
İlçe halkıyla birlikte hangi projeleri hazırladı?
Çiftçiyle, esnafla ve diğer kesimlerle ne zaman ortak bir panelde, konferansta bir araya geldi?
Evet, adı 'Gevaş' ile başlıyor ancak 'Gevaş' ayrı 'Meslek Yüksek Okulu' ayrı.
Yani tabiri caizse iki ayrı dünya.
Birinde topyekün Gevaş, diğerinde ise sadece ve tek başına MYO.
Bana sorarlarsa;  “Evet MYO var, ismini duydum ama nerde olduğunu bilmiyorum.”
Bilen ya da gören varsa insanlık namına bize de söylesin, biz de bilelim.
Saygılarımla...

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV