19 Şubat 2019 Salı

BEN BELEDİYE BAŞKANI OLSAM...

GEVAŞ YİNE “ERDOĞAN” DEDİ

HDP'nin adayı Demirtaş ise 8,2 oranı ile Cumhurbaşkanlığı yarışında 3'üncü sırada kaldı. Öte yandan milletvekilliği seçiminde ise AK Parti ve MHP'den oluşan Cumhur ittifakı oyların 53.58'ini aldı.

26 Haziran 2018 Salı 10:24
Bu haber 356 kez okundu
GEVAŞ YİNE “ERDOĞAN” DEDİ
 Türkiye önemli bir seçim sürecini daha geride bıraktı. Aylardır ülke gündemini meşgul eden 24 Haziran seçimleri sürpriz sonuçlarla tamamlandı.

 24 Haziran'da AK Parti adına en büyük sıçramayı Gevaş'ta yaptı. 1 Kasım seçimlerinde HDP Gevaş'ta yüzde 50.4 oranında oy alırken, Ak Parti ise yüzde 43.9 oranlık bir oy aldı. Bu seçimlerde ise Ak Parti'nin kazandığı ilçelerden bir tanesi Gevaş oldu. Gevaş'ta Cumhur İtifaklı AK Parti yüzde 50.02'lik oy alırken, HDP ise yüzde 42.32'lik bir oy aldı. HDP 1 Kasım seçimlerine göre Gevaş'ta yüzde 10'luk bir kayıp yaşadı. Millet itifaklı 3 parti ise Gevaş'ta yüzde 5.1'lik bir oy oranı aldı. 
Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 52 civarında bir oyla Türkiye'nin ilk Başkan unvanını kazandığı seçimde mecliste oldukça farklı bir dağılım oluştu. AK Parti'nin Türkiye genelinde 42.2 oy oranı aldığı seçimde HDP barajı aşarak 67 milletvekili çıkardı. Van'da ise HDP oyunu azalttı 6 olan vekil sayısını 5'e düşürdü, AK Parti ise yüzde 1 oranında artırarak milletvekili sayısını 2'ye yükseltti.

TÜRKİYE ERDOĞANLA 'DEVAM' DEDİ!
Türkiye 24 Haziran seçimleri için sandık başına gitti. Türkiye genelinde ve Van'da rekor bir katılımın olduğu seçimde birbirinden flaş sonuçlar çıktı. Türkiye'de yeni bir sistemin başlangıcı olan seçimin ardından Erdoğan da Türkiye'nin 1. Başkanı oldu. Recep Tayyip Erdoğan 52,4 oy oranı ile başkan seçildiği Cumhurbaşkanlığı oylamasında CHP adayı Muharrem İnce 30,8 oranında kaldı.
CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi'nden oluşan Millet ittifakının oy oranı ise 34,16'da kaldı. Mecliste çok farklı bir dağılım oluşurken yeni süreçte tüm partilerin yer aldığı çok partili bir sistemin de kapısı aralanmış oldu. HDP'nin Doğu ve Güneydoğu'da oy kaybettiği, AK Parti'nin Van ve Mardin gibi bazı illerde oyunu artırdığı seçimde Van 5-3'lük bir dağılıma sahne olan bir seçimi geride bıraktı. Gevaş ve Bahçesaray AK Parti'nin galip geldiği 2 ilçe olurken diğer 11 ilçeyi HDP kazandı.

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Van'da Pazar günü önemli bir seçime gitti. Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler için sandığa giden seçmenler seçimini yaptı. Erdoğan Cumhurbaşkanı olurken, Ak Parti vekil kaybetti. Van'da ise tablo AK Parti'nin 1 vekil Artırmasıyla değişti. 

AK PARTİ “16 YIL YETMEZ” DEDİ
1990'lı yıllarda büyük sıkıntılar yaşayan Türkiye gibi Van'da sancılar günler yaşıyordu. 2002 yılında iktidara gelen AK Parti Van'da bu seçimlerde 7 vekilden 6'sını alırken 1 vekili ise kaybetti. O yıllardan şimdiye büyük değişimler yaşandı. 2007 seçimlerinde AK Parti Van'da 5 milletvekili çıkarırken, 2 vekil ise seçimlere parti olarak girmeyen bağımsız vekillerden oluştu. Van'da AK Parti için denge değişikliği 2011 yılında da sürdü. 8 vekile çıkan Van'da Ak Parti 2 vekil alırken Kürt seçmeden oy alan 4 bağımsız vekil ise Kürt partisi adına Van'ı mecliste temsil etti. 2015'te yaşanan önemli gelişmelerde 7 Haziran seçimlerinde HDP 7 vekil alarak, AK Parti'nin 2002 rekoruna ortak oldu. Ardından yapılan 1 Kasım seçimlerinde ise AK Parti bir vekil sayısı arttırdı ve 2 vekil çıkardı Van'dan. Her yıl vekil sayısını 1 tane artıran AK Parti bu seçimde ise 3 vekil aldı. 5 vekili ise HDP aldı. AK Parti yeniden iktidar olarak 16 yıllın iktidar sürecinde kendilerine yetmediğini söylemiş oldu.

AK PARTİ VEKİL SAYISINI ARTTIRDI
AK Parti 7 Haziran'da Van'da 1 vekil çıkarırken, 1 Kasım seçimlerinde vekil sayısını 1 tane artırarak, seçime 2 vekille gitti. 2015'te yapılan 2 seçimin ardından 24 Haziran seçimlerinde ise AK Parti 1 vekil daha artırarak vekil sayısını 3'e çıkardı. HDP ise 2 seçimde Van'da 2 vekil kaybetti. HDP, 7 Haziran'da Van'da yüzde 70.82 oranında oy alırken, 1 Kasım seçimlerinde ise yüzde 65.5 oranında bir oy aldı. AK Parti ise 7 Haziran'da 19.38 oy oranı alırken, 1 Kasım'da ise yüzde 30 oranında bir oy aldı. 24 Haziran seçimlerinde ise HDP yüzde 59.7 oranıyla 5 vekil alırken, AK Parti ise yüzde 31.87 oranında yüzde 3 vekil çıkardı.

 24 HAZİRAN'DA VANLILARA SANDIĞA GİTTİ
Van'da bu seçimde oy kullananların sayısı azaldı. Son olarak 7 Haziran seçimlerinde büyük bir oy kullanma sayısına ulaşan Van'da 597 bin 502 seçmenden, 504 bin 206 seçmen oy kullandı. Seçime katılma oranı yüzde 84.39 oranında gerçekleşti. Yapılan seçimlerin ardından 7 Kasım'da seçim yapılması kararı alındı. 1 Kasım'da yapılan seçimlerde ise seçime katılım oranı yüzde 3 oranında azaldı. Van'da 600 bin 503 seçmenden, 486 bin 467 seçmen sandığa gitti. Seçime katılma oranı yüzde 81.1 olarak gerçekleşti. 24 Haziran seçimlerinde ise oran yeniden arttı. 7 Kasım'da yüzde 81'e düşen katılım oranı 24 Haziran'da ise yüzde 82'nin üzerine çıktı. Van'da 640 bine yakın seçmende 460 bin 507 kişi oy kullanmaya gitti. 

AK PARTİLİ VEKİLLERDEN ÇALIŞMA SÖZÜ!
24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin ardından meclise vekil gönderen partiler kutlamalara başladı. Dün vatandaşlarla bir araya gelen AK Parti Van milletvekilleri, Van için durmadan çalışacaklarının sözünü verdi.
24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin ardından meclise vekil gönderen partiler birçok noktada kutlamalara devam ediyor. Önceki gün vatandaşlarla bir araya gelen AK Parti Van milletvekilleri, Van için durmadan çalışacaklarının sözünü verdi. Vatandaşlarla bir araya gelen vekilliği kazanan isimler, eski vekiller ve seçimde vekil olamayan isimler, birer konuşma yaparak Vanlılara teşekkür etti. Halk buluşmasında ilk olarak bir konuşma yapan Ak Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, 24 Haziran seçim sonuçlarının ülke ve millet için hayırlara vesile olmasını dileyerek, “Bu seçimin galibi demokrasidir, milli iradedir. Bu seçimin galibi 81 milyon vatandaşımızın her bir ferdidir. Siyasi tarihimizin en yüksek katılımlı serbest seçiminde sandığa giderek demokrasi şölenine katılan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Dün darbecilerin tanklarını, toplarını, uçaklarını, helikopterlerini çıplak elleriyle durduran bu millet bugün istiklaline ve istikbaline sahip çıkmıştır.” diye konuştu.

“GECEMİZİ GÜNDÜZÜMÜZE KATACAĞIZ”
Türkmenoğlu, milletin sandıkta tercihini 16 yıldır olduğu gibi bu defa da kavgadan değil, hizmetten yana kullandığına dikkat çekerek, “Kazanan demokrasimiz olmuştur. Kazanan hizmet siyaseti olmuştur, kazanan milli iradenin üstünlüğü olmuştur. Kazanan Türkiye olmuştur, kazanan bölgemizdeki tüm mağdurlar olmuştur, kazanan dünyadaki tüm mazlumlar olmuştur. Halkımızın güvenine karşılık verebilmek için daha çok ter dökeceğiz, daha çok mücadele edeceğiz. Partimizin belirlediği 2023 hedeflerine hep birlikte ulaşmak için gecemizi gündüzümüze katacağız. Kardeşlerim Türkiye tercihini demokrasisine hak ve özgürlüklerine sahip çıkmaktan, reformlarını devam ettirmekten yana kullanmıştır. Türkiye tercihini tüm terör örgütleriyle kararlı bir şekilde mücadele etmekten yana kullanmıştır.” Şeklinde konuştu.

 GÜLAÇAR: DAHA ÇOK ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR
Türkmenoğlu'nun yaptığı konuşmaların ardından vekil adayları birer teşekkür konuşması yaptı. Daha sonra bir konuşma yapan Ak Parti vekili Osman Nuri Gülaçar, 24 Haziran seçimlerinin herkese hayırlı olmasını dileyerek, “Bizler çok büyük oyunlara rağmen cumhurbaşkanımız başkan yaptık. Herkese emeğinden dolayı teşekkür ediyorum. Çünkü sizler çok büyük bir oyunu bozdunuz. Burada 40 günlük bir emek var. Bu emek bizi bugünlere getirdi. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Emekleri unutmadan yola devam edeceğiz. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerin göre 22 bin oy arttırdık. Yeter mi yetmez tabi ki. Daha çok çalışmamız gerekiyor. HDP zihniyeti benim halkıma zarar veriyor ve halkımı incitiyor. Bu zihniyeti yok etmek için saha vekilliği yapacağız. Biz sahada ne kadar insanımıza ulaşırsak o kadar büyük bir değerdir. Dün akşam itibari ile bize oy veren insanımızı ertelemek yok sizler başımızın tacısınız. Burada verdiğiniz her bir oy batıya göre 10 oy demektir. Sizlerin verdiği her oy çok kıymetlidir.” Şeklinde konuştu.

KARTAL: KAPIM HERKESE AÇIKTIR
İrfan Kartal, burada yaptığı konuşmada sandığa giden herkese teşekkür ederek, vekilliği kazanamayanlar adına meclise gideceğini ifade etti. Kartal, “Bize oy vermeyenlere de teşekkür ediyorum. Buradaki herkes Sayın Cumhurbaşkanımıza destek olmuştur. Ben herkesin milletvekiliyim. Mecliste kapım herkese açıktır. Van için yapılması gereken yatırımları çok iyi biliyorum. Van için çaba göstereceğim. Hizmet için gidiyorum meclise. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Herkese emeğinden dolayı teşekkür ediyorum.” Dedi.

ARVAS: PROJELERLE ŞEHRİMİZE HİZMET EDELİM
Abdullahat Arvas da yaptığı konuşmada, “Ben hem sevindim hem de üzüldüm. Sevincim sayın Cumhurbaşkanımızın büyük başarısı. Üzüntüm ise diğer vekillerimizin meclise girememesi. Tabi taktir vatandaşındır. Biz herkes adına meclise gidiyoruz. Biz inşallah Van için mücadele edeceğiz. Van'ı nasıl yatırım merkezi yapacağımız konusunda çalışalım diye uğraşmamız lazım. Projelerle şehrimize hizmet edelim.” Diye konuştu.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Osman öner 8 ay önce yorumlandı

   O oylar hep çalıntı oylardır ak parti kazansın

  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV