16 Temmuz 2020 Perşembe

SİVRİSİNEK TURİZMİ VURDU

GEVAŞ'TA MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

Gevaş’ta 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle düzenlenen programda muhtarlar yemekte bir araya geldi.

22 Ekim 2019 Salı 17:00
Bu haber 3012 kez okundu
 GEVAŞ'TA MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI


Gevaş’ta 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle düzenlenen programda muhtarlar yemekte bir araya geldi.

Belediye tarafından organize edilen yemekte bir araya muhtarların günü kutlandı. Yemek programına ilçe Kaymakamı Hamit Genç, Belediye Başkanı Murat Sezer, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Alper Ekmekcioğlu, Emniyet Amiri Abdullah Anık ve muhtarlar katıldı.


Yemeğin ardından bir teşekkür konuşması yapan Gevaş Muhtarlar Derneği Başkanı Nevzat Çalımlı, “Bugün, Muhtarlar Günü’nün 4. yılını kutluyoruz. Muhtarlık müessesinin kuruluş günü olan 19 Ekim tarihi, Başbakanlığın 19 Ekim 2015 tarih 11 sayılı genelgesiyle, aynı gün Resmi Gazetenin 29507 mükerrer sayısı ile yayınlanarak ‘’Muhtarlar günü’’ olarak kutlanmasına karar verilmişti.  Muhtarlık, Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan ender kanunlardan biridir.  Muhtarlarımız bir yandan Köy ve Mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir.Muhtarlar günü genelgesinde; ‘’Muhtarlarımız ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe ilişkin vizyonun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak belirlenmesi uygun görülmüştür’’ denilmektedir.

O halde bugün muhtarlarımızın ve muhtarlık müessesinin içinde bulunmuş olduğu sorunların konuşulması geleceğe taşınacak muhtarlık vizyonunun aynası olacaktır. Bugün ülkemizde 31.963 Mahalle ve 18.229 Köy olmak üzere 50.292 muhtar görev yapmaktadır. Kuruluşundan bu yana 190 yıllık tarihi olan muhtarlık müessesesi 21. Yüzyıla yakışır koşullarda hizmet etmesi için yeni bir Köy ve Mahalle kanununa ihtiyaç duymaktadır.

Demokrasinin kılcal damarları olan muhtarların 2972 sayılı kanun çerçevesinde muhtarlık seçimlerine adaylık usulü getirilmelidir. 5393 Sayılı Belediye kanunun 9. Maddesinde değişikliğe gidilmeli, maddedeki muğlak ifadelerin yerine daha somut ifadeler konulmalıdır. Muhtarın mahalleyi ilgilendiren konuların görüşüldüğü ihtisas komisyonlarına katılması sağlanmalı ve bu komisyon kararlarında muhtarın oy kollanma hakkı olmalı. Türkiye Muhtarlar Birliğinin kurulmalıdır.

Bu saydığımız sorunlar, bugün muhtarlık müessesinin içinde bulunduğu ciddi sorunlardır. Çağdaş muhtarlık anlayışının benimsenmesi bu sorunların ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. Muhtarlığın 190 yıllık Merkezi/Yerel idareyi temsil eden kurumları arasında siyasal barışın sağlandığı tek müessese olduğu unutulmamalıdır. Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyetindeki Mührü’ünden alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir.

 Bu nedendir ki; seçmen muhtarının 24 saat kapısını çalabileceği, ‘’siyasal’’ değil çözüm merkezi olduğunu bildiği bu kurumu kendisine daima yakın hissetmektedir. Keza bizlere göre dünyada örneği olmayan en önemli işlevi de, genel/yerel idare arasındaki, iş yükünü çoğaltacak ve zaman zaman çatışma yaratacak ortamlardan uzak, vatandaşla devlet kurumlarını karşı karşıya getirmeyen aracı kurum olarak bu sistemde yerini almıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘’Muhtar, demokrasinin temel taşıdır.’’

Bu günü bizlere ‘’Muhtarlar Günü’’ olarak ilan eden başta Cumhurbaşkanımıza, Meclisimize, İçişleri Bakanlığımıza ve genelgenin yayınlanmasında büyük emek veren Türkiye Muhtarlar Konfederasyonuna teşekkürlerimizi sunuyor, tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyoruz. Saygılarımızla,

 Belediye Başkanı Murat Sezer ise, “Sizlerle mesai arkadaşı olmak ve sizler gibi değerli insanlarla çalışmak bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Yaklaşık 6 aylık hizmetimiz süresince sizlerin kişisel bir iş için belediyeye gelmediğini gördük. Sadece mahallenizdeki sorunları çözmek için bize geldiniz. Bu nedenle çok şanslı bir ilçede görev yapmaktan son derece mutluyuz. Ayrıca çok kıymetli Kaymakamımız var. Bizler elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Kolektif hareket edersek çok güzel hizmetler yapacağımıza inanıyorum. Tekrar gününüz kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Kaymakam Hamit Genç de, “Demokrasinin dünyada tek örmeği olan müessesenin başında duruyorsunuz. İnşallah hep birlikte güzel hizmetler yaparız. Her muhtar arkadaş nüfus müdürlüğünde aldığı kullanıcı ve şifre ile birlikte mahallelerinde değişiklikleri görebilir. Sistemde son bir aylık nüfus hareketlerini görebiliyorsunuz. Olmayanlar varsa Nüfus Müdürlüğünde şifresini alsın. Muhtarlar derneğinde aidat toplamanızı tavsiye ederim. En az 20 TL toplarsanız bu paralarla hem çeşitli geziler düzenleyebilirsiniz hem de ortak ihtiyaçlarınızı karşılarsınız.  Derneği faal kullanın. Çünkü sivil toplum kuruluşları bizim için önemlidir. Bu yemeği organize edilmesinde emeği olan Belediye Başkanımıza ve Yazı İşleri Müdürümüze teşekkür ediyorum. Tekrar gününüz kutlu olsun. En kötü gününüz böyle olsun” şeklinde konuştu.


Program, toplu çekilken hatıra fotoğrafın ardından sona erdi. 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV