26 Mayıs 2019 Pazar

KAYMAKAM ÇINAR ÇOCUKLARIN YÜZLERİNDE TEBESSÜM OLMAYA DEVAM EDİYOR

KENDİNİ DEĞİŞTİR

Bütün duvarları aşabilirsiniz, bütün engelleri geçebilirsiniz ancak art niyetli insanların zihin barikatlarını geçemezsiniz.

25 Mayıs 2018 Cuma 13:45
Bu haber 372 kez okundu
KENDİNİ DEĞİŞTİR Bütün duvarları aşabilirsiniz, bütün engelleri geçebilirsiniz ancak art niyetli insanların zihin barikatlarını geçemezsiniz. Albert Einstein'in meşhur olmuş bir sözü var: “Bir ön yargıyı yok etmek, atomu parçalamaktan daha zordur” der. Gerçekten de bu katılığı aşacak güç yoktur, katı ve olabildiğince kirlidir. Ön yargının arka planında derin bir art niyet yatar. Kötülükler besler en derininde bir gün açığa vurmak için, hep fırsat gözler. Onların dilleri de, eylemleri de bilinci yaralamak dolayısı ile hakikati örselemek üzere kurgulanmıştır. Kurgu kelimesini bilinçli olarak seçtim zira art niyetli insanın her hareketi belli bir sonuç almak üzere kurgulanmış ve milimetrik hesaplanmıştır. Sonuçlarına baktığınız zaman bir hedefe mahsus hareket edilmiştir. Her türlü olumsuz sonucun kendisine, kurgulayıcılarına olumlu yansıması planlanmıştır.Bugün artık insanların birçok şeye şaşırmadığına hatta doğal karşıladığına şahit oluyoruz. Haliyle, iftiranın, kara çalmanın kurumsallaştığı bir dönemde en büyük kabahat leke taşımamak, ter temiz olmak olduğunu görüyoruz. Neden bu kadar saf ve durusun? Berraklık, her tarafından kirler dökülenler için ızdırap kaynağı oluyor. İşte bu bakımdan iyi niyet, güzel düşünce ve güzel eyleme melekeleri kaybolmuşların en büyük düşmanı bu melekelere sahip olanların varlığı olması doğaldır. Onun için iftiranın, ölçüsüzlüğün, hak-hukuk gözetmemenin normal olduğunu, normal karşılandığını görmek, insanı ziyadesi ile üzüyor. Ancak üzülmeyle vakit kaybedecek durumda da değiliz; zira maya bozulmuş, insan kokmuştur. Tuz ise artık kendine bile fayda verememektedir. Basit mantık hataları, küçük hesaplar ve büyük kurnazlıklar çağında; Pazar, tilki postlarıyla doludur. Bugün göze hitap edecek şekilde her şey tasarlandığı için kulaklarda bir nevi gözler gibi yanılsamalara açık hale gelmiştir. Duyduğunu, gördüğünü hakikat belleyen bir zümre türemiştir. Ki bunlar “kesin inançlılar”dır. Ve bu durumu hiçbir şeyin kolay kolay değiştiremeyeceği bir katılıkla sürdürürler. Her boyuttan (yaş, cinsiyet, maddiyat, güç vb) bir spiker gibi aynı şeyi terennüm edip dururlar, papağanlaşma sürecinin bir sonucudur bu katılık.  
“Hiç kimsenin artık diğerleri tarafından tanınmadığı bir toplumda, her birey kendi gerçekliğini tanıyamaz hale” geldiğini biliyoruz.. İçinde yaşadığımız toplum tam da bu tanıma uygun hale getirilmiştir. Zaman bu kurgunun dışına çıkma zamanıdır. Daha çok doğruyu, hakikati adaleti özgürlüğü dillendirme onu insanlara ulaştırma vaktidir. Hakkı tutanı tutup kaldırma, kokuşmuşluğu değiştirme ve iyiyi, güzeli, faydalıyı, adil olanı ikame etme zamanıdır. Bilgiyi, nezaketi, görünür kılmak için gayret etme vaktidir. Sesleri, görüntüleri çoğaltıp farkları bulup, hakikati arama vaktidir. Gürültüyü değil iç zenginliği, uyumu açığa çıkarmanın ve tanış olmanın vaktidir. Vakit olumsuzla oyalanma vakti değil; olumsuzu değiştirme olumluyu bulma vaktidir. Şikâyet edip, mızmızlanmaya kimsenin hakkı yok. Onun için, önce kendini değiştir, zaten o zaman her şey kendiliğinden değişecektir.  Çokça öğüt az uygulama mı var? O zaman küçük gördüğün eksiklikleri gider, küçük gördüğün iyilikleri sürekli kıl ve küçük görme işte o zaman dışındaki bütün gürültüyü, kiri-pası atacak içinde engin bir ruha kavuşacaksın. 

Zihnin berraklaşacak, eylemlerin güzelleşecek ve dünya daha bir yaşanabilir hale gelecek. İçinin sesini aç2- İki dakika sonrasını göremediğin bir dünyada “en” olsan ne olur, “boy” olsan ne olur? Onun için konuşurken, eylerken içinden bir ses ölüm de var, hesap da var diye tekrar etsin. Çünkü geçiciliğini unutan insan, insanlığından utanacak hale gelir3- Maddeye bakıp umutsuzluğa düşüp dertlenme! Kuvvet ve Kudret sahibi Allah var, yeter ki iste. Çünkü, “O, dilediğine hesapsız verir.” Selam ve dua ile

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • abdullah65 13 ay önce yorumlandı

   kendini değiştirsen iyi olur ?

  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV