18 Ocak 2019 Cuma

HATUNOĞLU GÜVEN TAZELEDİ

SAKSON KÖLELERİ

Niye böyle bir başlık seçtim belki merak ediyorsunuz.

11 Mayıs 2018 Cuma 16:09
Bu haber 210 kez okundu
SAKSON KÖLELERİ
 Niye böyle bir başlık seçtim belki merak ediyorsunuz. Bizler kendi öz değer, kültür ve medeniyetimizi unuttuk veya bize efendilerimiz tarafından unutturuldu. Kendimizle savaşıyor, çevremizle savaşıyoruz, dünyayla savaşıyoruz. Barış, kardeşlik, adalet ve hak hukuk kavramlarını unuttuk. Çünkü batılaşıyoruz. Batı kültür ve medeniyeti Roma'ya dayanıyor, Roma'nın Kültür ve medeniyeti yunanlılara dayanıyor, yunan kültür ve medeniyeti mısıra dayanıyor, Mısır kültür ve medeniyeti ise firavunlara dayanıyor. Firavunun hak sebebi saydığı 4 temel esasa dayanıyor. 1-Ben güçlü isem hak benimdir. 2-Çoğulluk bende ise hak benimdir. 3-menfaatim varsa hak benimdir. 4- Ben imtiyazlı isem hak benimdir.
İşte  bundan dolayı yazımın başlığına bu kavramı seçtim. Bu yazıyı okuyan herkes kendince bir ders çıkarır ve çağımızın firavununu ile tanış olur.  Böylece boynundaki efendisinin tasmasını çıkarır, aklını müspet yönde kullanır. Şimdi asıl mesele gelelim.. Sakson köleleri, boyunlarında efendilerinin adının yazıldığı tasmaları taşırlarmış ki, sahibinin kim olduğu belli olsun, ona göre muamele görsün. Sakson köleliği, milattan önce 3. yüzyıldan itibaren biliniyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinde veya ülkelerinde bu gün 'sakson köleliği' diye adlandırabileceğimiz durumlar, çelişkiler yaşanıyor. Güç, tek kutuplu hale gelip küreselleştikçe bu defa insanlar değil, ülkeler köleleşiyor. Bu gün Orta Doğu'da yaşanan dram, açıkça bu fotoğrafı veriyor. Ülkeler yeni baştan dizayn ediliyor, sınırlar yeni baştan çiziliyor. Yeri geldiğinde savaşla, yeri geldiğinde bölüp parçalama yöntemleriyle, yeri geldiğinde işbirlikçi iktidar ve ajanların marifetiyle. Küresel güç, hakim olmak istediği ülkede 'milli ruh'tan yoksun muhterisler arar. O 'muhteris' bulunduğunda ona önce iktidar vaat edilir, sonra iktidar yapılır, sonra da eline müktesebat yani uyum yasalar adı altında  koca bir liste verilir; 'Listedeki buyruklarımı yerine getirdiğin sürece sana havada, denizde, karada ölüm yok!' Denir. 

Sakson kölesi, efendisinin adını taşıyan tasmayı boynuna geçirmiştir bir kere. O buyuracak, köle, emirleri yerine getirecektir. Kaçarı yoktur. Bu bir alış-veriştir. İşbirlikçi iktidarını sürdürecek, efendisi istediğini alacaktır. İşbirlikçi iktidarlar, sadece efendisinin desteği ile ayakta kalamazlar. İçeriden ona 'bende' olacak kişilere ve güçlere ihtiyacı vardır. Bunları elde etmek çok kolaydır. Kimini parayla, kimini makamla, kimini korku yöntemlerini kullanarak kendilerine bağlarlar. Sakson köleleri çoğalmıştır artık. İçerideki köleler, kendilerine nimet ya da korku salan iktidarın tasmasını taşırlar boyunlarında. Bunlar kimi aydınlardır, kimi yazarlardır, kimi işadamlarıdır, kimi bürokratlardır, kimi din adına ahkam kese din baronlar, kimileri feodal güçler  ya da efendisinin emriyle vekil yapılmış kifayetsiz muhterislerdir. Artık, kölelik zinciri kurulmuştur. Kesin akıl devre dışı edilmiş, hak hukuk bir tarafa atılmış. 

Bu zincire dayalı efendilik müessesesi keyfini sürmeye devam eder. Ne zamana kadar? Tasmalar, boyunları sıkıncaya kadar! Köleler, tasmalarını kırmaya başladıkça, zalimler kaçacak delik ararlar! Herkes sevdiği ile huzura çıkılacak…

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV